Aktualności:                                                                     

 

OGŁOSZENIE!!!

 

 

 

 

 

 

 

A. Kostrzewa - Hala

 

 

"RODZICE I DZIECI, POWIETRZE BEZ ŚMIECI"
 

Klasa II przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego "Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem projektu jest edukacja ekologiczna uczniów na temat przyczyn zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska niskiej emisji, czyli najczęstszej przyczyny smogu. Podczas zajęć przeprowadzone są doświadczenia, dyskusje, pogadanki związane z ww. zagadnieniem. Omawiane są też różne sposoby ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.

Dzięki tym działaniom uczniowie uświadamiają sobie, jak smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie i środowisko.


Tak pracujemy podczas zajęć.

 

U. Tomasik

 

 

 

[Biała Niżna, 00.03.2018] 6 marca w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody w Minisiatkówce Chłopców. W rozgrywkach wzięło udział cztery szkoły z terenu gminy Grybów. Zawody były bardzo emocjonujące i przebiegały w sportowym duchu, a nasza drużyna wykazała się niezwykłą gościnnością.

 

Końcowa klasyfikacja:
1. SP Stara Wieś
2. SP Ptaszkowa nr 2
3. SP Ptaszkowa nr 1
4. SP Biała Niżna

 

 

Po rozgrywkach minisiatkówki chłopców przyszła kolej na dziewczęta. Przyjechały te same szkoły, co kilka dni wcześniej, aby powalczyć o prymat w gminie.

 

Kolejność tym razem była następująca:
1. SP Stara Wieś
2. SP Ptaszkowa nr 1
3. SP Ptaszkowa nr 2
4. SP Biała Niżna

 

 

Ekipom dziewcząt i chłopców ze Starej Wsi gratulujemy sukcesu w obu kategoriach i życzymy powodzenia w kolejnych etapach rozgrywek.

 

[Tylicz, 01.03.2018] 1 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowych Zawodach w Narciarstwie Alpejskim rozegranych na stacji narciarskiej Master Ski w Tyliczu. Przy niskiej temperaturze, ale gorącej atmosferze odbywały się zjazdy po trasie giganta, które wyłoniły najlepszych narciarzy z terenu powiatu nowosądeckiego. 

Nasi uczniowie pokazali się z dobrej strony uzyskali wyniki na miarę swoich możliwości, ale ciężko było walczyć z zawodnikami trenującymi na co dzień w klubach narciarskich.

W linku poniżej można zapoznać się ze Sprawozdaniem z Mistrzostw Powiatu Nowosądeckiego w Narciarstwie Alpejskim dziewcząt i chłopców zamieszczonym na stronie organizatora /MOS powiatu nowosądeckiego/.

 

 

 

 

[Tylicz, 06.02.2018]  Grupa uczniów (18 osób) ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum wzięła udział w wyjeździe integracyjnym na narty do Tylicza. Zjazdy odbywały się na doskonale przygotowanych trasach Stacji Narciarskiej Master Ski przy znakomitej pogodzie /minusowa temperatura, pełne słońce, brak wiatru/.

Po czterech godzinach spędzonych na stoku wszyscy wrócili w całości, szczęśliwi oraz pełni pozytywnych wrażeń.

Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wypad.

 

 

 

 

 

Kolędowanie w DPS

 

[Biała Niżna, 19.12.2017]  W czasie świątecznych przygotowań uczniowie naszej szkoły - klasy III A i III B, wraz z nauczycielami: panią Anną Niepsuj, s. Dianą i Eweliną Borusiewicz, odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Białej Niżnej. Podczas wspólnego kolędowania uczniowie oraz pensjonariusze zaśpiewali wiele znanych, tradycyjnych polskich kolęd, takich jak: '' Bóg się rodzi'', ''Wśród nocnej ciszy'' czy ''Dzisiaj w Betlejem”.

Na koniec dzieci wręczyły podopiecznym DPS przygotowane upominki oraz złożyły świąteczne i noworoczne życzenia.
 

 

„Najładniejsza dekoracja świąteczna sali lekcyjnej”
konkurs

 

Powszechnie wiadomo, że dekoracje i ozdoby potrafią rozbudzić naszą wyobraźnię i przenieść w świat fantazji oraz magii. Szczególnie w okresie przedświątecznym jest to bardzo ważne. Sklepowe dekoracje przyciągają naszą uwagę i pozwalają dużo wcześniej poczuć atmosferę Świąt. Samorząd Uczniowski wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zorganizował w szkole konkurs, który polegał na przygotowaniu świątecznej dekoracji sali lekcyjnej. Wszyscy uczniowie włączyli się w przygotowania, na na które poświęcili bardzo dużo czasu, aby udekorować sale. Oczywiście młodszym uczniom mogły pomagać ich wychowawczynie. Starsi uczniowie zaś już samodzielnie zabrali się do pracy? - oczywiście „pod czujnym okiem” nauczycieli plastyki oraz wychowawców. Była to bardzo dobra okazja do rozwijania zdolności plastycznych i kreatywności.

Komisja oceniająca, w skład której weszły Pani Dyrektor – Bożena Sekuła, Pani Pedagog – Magdalena Poręba, nauczyciel wspomagający – Pani Monika Kosińska miały bardzo trudne zadanie. Po długiej dyskusji i podliczeniu punktów ostatecznie udało się wybrać zwycięskie klasy. W grupie klas młodszych na podium znalazły się dwie klasy – klasa II i IIIb, w grupie klas starszych zwyciężyła klasa IVa. Samorząd Uczniowski nagrodził zwycięzców słodyczami, a dzięki Pani Dyrektor i Panu Wójtowi wszyscy uczestnicy będą mogli skorzystać z jednorazowego, bezpłatnego wejścia na lodowisko.

Przygotowania do konkursu, jak i sam konkurs przebiegał w bardzo świątecznej, wyjątkowej atmosferze. Mamy nadzieję, że przygotowane przez uczniów ozdoby i dekoracje wprowadziły wszystkich w magiczny czas Bożego Narodzenia.

 

 

 

 

[Biała Niżna, 20.12.2017] 18 grudnia 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową, w którym wzięło udział ponad 80 uczniów.

 

Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe - klasy młodsze (przedszkole i klasy 0, I, II oraz III) i klasy starsze ( IV, V, VI, VII).

 

Jury w składzie: pani dyrektor Bożena Sekuła, p. Maria Mularska i p. Grażyna Siedlarz wybrało najciekawsze prace, a pani dyrektor wręczyła nagrody.

 

W kategorii klas starszych zwyciężyli:

I miejsce – Anna Święs kl. V

II miejsce – Maksymilian Hala kl. V

III miejsce – Julia Durlak kl. IV A

 

Dzieci młodsze i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

 

 

Szkolna Liga w Halowej Piłce Nożnej
Szkoły Podstawowej w Białej Niżnej

 

[Biała Niżna, 05.12.2017] Rozegrano wszystkie mecze rundy jesiennej Szkolnej Ligi w Halowej Piłce Nożnej SKS. Każda z drużyn rozegrała po 7 zawodów i kolejność na półmetku rozgrywek przedstawiona jest w tabeli.  >>>>>

Wśród najlepszych strzelców jest dwóch faworytów i między nimi też toczy się zacięta rywalizacja o miano "króla".

 

Teraz czeka nas zimowa przerwa oraz "okienko transferowe". O wznowieniu drugiej rundy rozgrywek i dalszych poczynaniach będziemy informować na bieżąco.

 

 

 

 

 

[Biała Niżna, 17.11.2017] 17 listopada o godzinie 1300 w naszej szkole odbył się Biblijny Konkurs Tematyczny” Z Dobrą Nowiną przez życie” - Etap szkolny zaproponowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.

W Konkursie Biblijnym wzięli udział uczniowie klas V i VII, 15 osób. Zakres: to wybrane fragmenty Ewangelii wg św. Jana. Konkurs rozpoczęła Pani Dyrektor Bożena Sekuła, w komisji: s. Diana i s. Maria, katechetki.

 

Prawie wszyscy uczestnicy (13osób) Konkursu przeszli do II etapu, rejonowego.


I miejsce zajęła uczennica kl. VII Anna Radzik,
II Kinga Grybel kl. V,
III Anna Radzik kl. V i Patrycja Gruca kl. VII,
IV Kamil Półchłopek , Paweł Krok i Maks Hala.


Inni uczestnicy to: Anna Kuzera, Filip Kipiel, Anna Dubiel, Anna Święs, Krzysztof Niepsuj, Beata Gajkowska, Oliwier Moskalewicz, Ola Hasior.
 

Gratulujemy :) Wszystkim Uczniom wspaniałych wyników !!!

 

 

 

[Biała Niżna, 10.11.2017] Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się w 10 listopada br. w sali gimnastycznej.

Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy siódmej, drugiej oraz trzeciej gimnazjum pod kierunkiem P. Beaty Poręba i P. Magdaleny Poręba. Swój wkład w organizację miała też P. Grażyna Siedlarz, która przygotowała uczniów grających na instrumentach utwór: „My pierwsza Brygada”.

Patriotyczne pieśni i słowa wierszy przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości. Przygotowany montaż słowno-muzyczny wywarł na uczniach duże wrażenie. Artyści zebrali zasłużone brawa.

Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna, jak również co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: WOLNOŚĆ.


 

 

 

[Piątkowa, 08.11.2017]  We środę, 8  listopada,  grupa  uczniów z naszej szkoły wzięła udział
w powiatowym etapie XVIII edycji turnieju piłkarskiego „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", który, w chłodnej jesiennej aurze, odbył się na obiektach klubu sportowego "Jedność" w Piątkowej.  W zawodach, oprócz naszej reprezentacji, wystąpiło kilkuset chłopców oraz dziewcząt w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10, 12 lat.

Nasi reprezentanci dzielnie walczyli w 20-sto minutowych spotkaniach. Pierwszy mecz wygrali wysoko /7;2/ z trzecią drużyną ze szkółki piłkarskiej GOL, natomiast w drugim spotkaniu zabrakło doświadczenia turniejowego i musieli uznać wyższość swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowej z Rąbkowej /Mecz zakończył się wynikiem 2;5/.

Niestety, ze względu na ilość występujących drużyn, rozgrywki prowadzone były systemem pucharowym i porażka zdecydowała o zakończeniu udziału w turnieju.

Chłopcy już odgrażają się, że w przyszłym roku pokażą wszystkim, gdzie raki zimują. JJJ Trzymamy ich za słowo.

 

 

 

"Z kulturą na ty"

[Biała Niżna, 16.10.2017] 16 października przyjechał do przedszkolaków w Białej Niżnej teatrzyk Skrzat z Krakowa z przedstawieniem pt. Z kulturą na ty.

Dzieci w formie zabawy oraz przedstawienia zapoznały się z pewnymi normami w zachowaniu się w codziennych sytuacjach, a także w teatrze, kinie itp. Przedstawienie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie, dzieci aktywnie uczestniczyły w dialogu z aktorami odpowiadając na pytania.

Czekamy z niecierpliwością na następny występ.

 

 

 

[Biała Niżna, 20.10.2017] Jak co roku – 20 października w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Patrona - św. Jana Kantego. W tym roku święto połączono z jubileuszem 140-lecia Szkoły Podstawowej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., w której wzięli udział nauczyciele wraz z uczniami, Dyrekcja Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, zaproszeni gości oraz emerytowani nauczyciele, jak również pracownicy szkoły. Następnie wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć przedstawienie.

Na pożółkłych kartkach kroniki przeczytaliśmy słowa: „Na wiosnę roku 1877 włościanie gminy Białej Niżna szkółkę z drzewa we wsi własnym kosztem wybudowali przy gościńcu powiatowym wiodącym z Grybowa do Bobowej...”. Przeglądając dalsze zapiski w kronice, dowiedzieliśmy się, że w 1897 r. nauczanie dzieci przejęły Siostry Dominikanki, które zostały odsunięte do szkolnictwa po II wojnie światowej.

Na podstawie scenariusza przygotowanego przez: Monikę Kosińską, Anitę Pazgan i Annę Maciaszek uczennice z klasy V wcielając się w rolę Sióstr Dominikanek opowiedziały całą 140letnią historię szkoły. W uroczystości wzięli również udział inni uczniowie z klasy V oraz VII, którzy przedstawili jedną z wielu legend o św. Janie z Kęt. „Oprawę muzyczną” przygotowali Grażyna Siedlarz i Zbigniew Bogusz wraz z uczniami z klas IVa, V i VI.


 

 

SPOTKANIE Z PISARZEM

 

[Biała Niżna, 19.10.2017] Uczniowie klas IV i V wzięli udział w spotkaniu z autorem książek oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży panem Marcinem Pałaszem.

Pisarz mieszka i pracuje we Wrocławiu, był wielokrotnie nominowany i wyróżniany. Jego powieść Sposób na Elfa otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Motto jego twórczości to „słowa niosą uśmiech”.

Pan Marcin Pałasz od razu zdobył sympatię dzieci. Ciekawie, z wielką pasją, a przede wszystkim z ogromnym poczuciem humoru wprowadził uczestników w tajniki pisania swoich książek. Podczas spotkania pisarz przybliżył fabułę niektórych ze swoich opowieści, a także zdradził wiele historii ze swojego życia, które towarzyszyły ich powstawaniu. W niezwykle zabawny sposób opowiadał o swoim pupilu Elfie, którego kilka lat temu zabrał ze schroniska i który jest teraz jego największym przyjacielem. Chętnie i wyczerpująco odpowiadał na pytania, nawiązując znakomity kontakt z publicznością.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie prezenty oraz mieli możliwość zdobycia autografu pisarza.
 

 

 

 

 

[Biała Niżna, 13.10.2017] 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice. Na scenie zaprezentowali się uczniowie klasy II i IIIa w humorystycznym programie. Uczestnicy akademii zostali przeniesieni do świata mody, a nauczyciele otrzymali szereg cennych wskazówek, jak powinna wyglądać szafa modnego nauczyciela. Następnie Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły i wyraziła wdzięczność za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.
 

 

 

[Biała Niżna, 12.10.2017]  12 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości, rodziców oraz całej społeczności szkolnej zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym wykazali się niezwykłą pracowitością, mądrością oraz miłością do naszej ojczyzny. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie otrzymali od kolegów i koleżanek drobne upominki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
 

 

[Biała Niżna, Ojców, 09.10.2017] Początkiem października 45 uczniowie z klas V, VI i VII wzięli udział w wycieczce do Ojcowa.

Pod opieką Magdaleny Poręba, Beaty Poręba, Joanny Kostrzewy – Hali, Moniki Kosińskiej oraz Anny Maciaszek uczniowie podążali szlakiem Ojcowskiego Parku Narodowego.

 Wykorzystując specyfikę, pogodę? i piękno Ojcowa uczniowie zastanawiali się nad własnym postępowaniem, nad problemami, które pojawiają się w ich życiu oraz własnymi możliwościami, nauczyli się patrzeć na siebie i innego człowieka w sposób zindywidualizowany. Zrozumieli, że ciało, umysł, duch, emocje, relacje są podstawą do prawidłowego rozwoju każdego człowieka. Najbardziej ekscytującym momentem, który na długo pozostanie w pamięci uczniów było zwiedzanie jaskini Łokietka. Był to bardzo udany wyjazd i wszyscy uczestnicy liczą, że może jeszcze kiedyś uda się wybrać w kierunku Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

[Biała Niżna, 22.09.2017]  22 września 2017r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie autorskie z panią Magdaleną Zarębską - współczesną autorką książek dla dzieci i młodzieży.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. III i IV wraz ze swoimi opiekunami, a także pani dyrektor naszej szkoły. Obecne również były panie z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz pani Ewa Durlak z biblioteki wiejskiej w Białej Niżnej.

Pani Magdalena odczytała krótką historię z książki pt.” Maja poznaje świat”, a następnie opowiedziała wszystkim, jak powstaje książka. Dzieci uczestniczyły w konkursie, w którym wygrały pamiątkowe nagrody. W podziękowaniu za złożoną wizytę pisarka otrzymała kwiaty, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na bardzo długo pozostanie w pamięci. Dzieci miały możliwość zakupu książek i otrzymania autografu z osobistą dedykacją.

Wizyta w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

[Nowy Sącz, 11.09.2017]  Uczniowie klasy IIIA oraz IIIB pod opieką pani Anny Niepsuj, pani Ani Główczyk i pani Eweliny Borusewicz uczestniczyli w wycieczce do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Celem tej wycieczki było zapoznanie uczniów z obowiązkami oraz pracą zawodowych strażaków, a przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw i reakcji w obliczu zagrożenia pożarowego. Wycieczka rozpoczęła się od obejrzenia prezentacji multimedialnej i wysłuchania prelekcji dotyczącej trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków i prowadzonych przez nich akcji ratowniczo - gaśniczych.

Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, utrwaliły numery alarmowe 998 i 112.

Ponadto uczniowie w czasie spotkania ze strażakami mogli zapoznać się ze sprzętem oraz metodami gaszenia pożarów i ratowania ludzi z wypadków. Strażacy demonstrowali zastosowanie i pracę różnorodnych urządzeń będących na wyposażeniu wozów strażackich. Dzieci poznały elementy, z jakich składa się strój strażacki wykorzystywany podczas akcji gaszenia ognia, mogły też przymierzyć hełm strażacki czy polać wodę z węży. Każdy mógł zobaczyć i dotknąć urządzeń, których strażacy używają w akcjach ratowniczych. Dużym zainteresowaniem cieszył się nożyco - rozpieracz używany w wypadkach samochodowych. Był bardzo ciężki i nie lada wyczynem było samo podniesienie go, a co dopiero używanie.

Jednak największą atrakcją była możliwość wejścia do wozu strażackiego i przymierzenie stroju, w którym strażacy wyjeżdżają na akcje. Nasi uczniowie w czasie spotkania ze strażakami przeżyli niezapomniane chwile pełne wrażeń, a niektórzy już rozmyślali, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości.

 

[Biała Niżna, 01.09.2017]  Witamy serdecznie wszystkich w nowym roku szkolnym 2017/2018. Oficjalne rozpoczęcie nastąpi w poniedziałek /04.09.17/ Mszą Św. w kościele o godz. 800., po czym w szkole odbędzie się krótka akademia i spotkania z wychowawcami. Wychodząc naprzeciwko zmianom organizacyjnym, w rozpoczęciu roku szkolnego wspólnie będą uczestniczyć nasze obie szkoły, "Podstawówka" i Gimnazjum.

 

 

Drodzy Rodzice,

zerówka to pierwszy kontakt dziecka ze szkołą, ważny ponieważ już tam Wasze dzieci nawiążą przyjaźnie, nabędą nowe umiejętności i wiedzę. Istotne jest, aby wszystkie pięcio- i sześciolatki zostały mądrze wyposażone w konieczne przybory szkolne. Nie muszą one być zbyt drogie czy wyróżniać się modnym opakowaniem.

 

Aby sprawdzić, co będzie potrzebne do "zerówki" w roku szkolnym 2017/2018, proszę kliknąć >>> tutaj <<<.

 

Tak wyposażone maluchy na pewno bardzo chętnie rozpoczną ten pierwszy, nowy, etap w życiu, jakim jest zerówka.

 

 

Życzymy wszystkim dzieciom powodzenia!!!